uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Serinlemek uğruna mantar olmayın

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.findforum.net

PostSubject: Serinlemek uğruna mantar olmayın 23/8/2010, 16:18

**
Aşırı sıcakların yaşandığı son günlerde deniz ve havuzlara olan ilgi artarken, uzmanlar mantar hastalıklarına karşı uyarıda bulundu. Mantar hastalıklarının tedavisi ile ilgili ne yapmalı?
Özel Birleşik Sağlık Kurumları Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ziya Öztürk, mantar hastalıkları hakkında bilgi verdi. Dr. Öztürk, mantar hastalıklarının en çok parmak arası, koltuk altı, kasık gibi vücudun kıvrım yerlerinde barındığını; bunun dışında sırt, göğüs, ayak tırnaklarında da sıklıkla görüldüğüne dikkati çekti.
Öztürk, kızarıklık, soyulma, beyaz kabuklanmalar, şiddetli kaşıntı ve kötü kokunun mantar hastalıklarının en sık rastlanan belirtileri olduğunu kaydetti. Öztürk “tırnağın mantar hastalığın da tırnakta boşalma, kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği görülür” dedi.
Mantar hastalıklarına yakalanmayı kolaylaştıran faktörlere de değinen Öztürk, “sağlıklı derinin ph’ı 5.5 civarındadır ve bu değer vücudumuzu mantar hastalıklarına karşı korur. Ph’ın nötr ya da bazik değerlere gelmesi mantar enfeksiyonunun vücudumuza yerleşmesine yol açar. Yani mantarın vücudumuza yerleşip hastalık yapmasında en önemli faktör nem-ıslaklıktır” şeklinde konuştu. Dr. Öztürk, nemin çok olduğu yerlerde fırsatçı mantarların çok çabuk çoğalarak insanlara bulaşabileceğinin altını çizdi; insanları ıslak terlikler, kumlu alanlar ve havuz kenarları gibi nemim yoğun olduğu ortamlar konusunda uyardı.
Mantar hastalıklarından korunma konusunda bilgi veren Öztürk, şu önerilerde bulundu:
“Nemden uzak durmak, pamuklu ve terlemeyi önleyici çorap ve çamaşır giyinmek, terleme, banyo, deniz ve havuz sonrası çok iyi kurulanmak, toplu kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşmamak gerekiyor.”
-MANTAR HASTALIKLARININ TEDAVİSİ-
Mantar hastalıklarının tedavisine değinen Öztürk, derinin mantar hastalığına yakalanmasında daha çok lokal, krem tarzı tedavilerin uygulandığını, çok yayılan deri enfeksiyonları ve tırnak tutulumlarında ise ağız yolu ile alınan ilaçların etkili olduğunu ifade etti. Tedavideki en önemli noktanın, doktorun belirttiği tedavi süresine uymak olduğunu dile getiren Dr. Öztürk, “hastalar ilaçları birkaç gün kullanıp şikayetleri azalınca bırakmamalı” dedi. (ANKA)

haber7.com
**
 

Serinlemek uğruna mantar olmayın

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest paylasim :: Sağlık,güzellik,cilt vs-