uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 İnsanlığı kurtaran mağara

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.findforum.net

PostSubject: İnsanlığı kurtaran mağara 25/8/2010, 17:20

**
ABD'deki Arizona Üniversitesi'nden Curtis Marean ve çalışma arkadaşları, G. Afrika'nın Pinacle Point bölgesinde bulunan bir mağarada gün yüzüne çıkarttıkları bulgular sayesinde, insanoğlunun, yaklaşık 195 bin yıl önce yaşanan buzul çağını bu mağara sayesinde atlattığını düşünüyor.

Curtis Marean'ın Scientific American dergisinde özetlediği tezi, ilk insanların bu mağara ve çevresindeki nispeten ılıman iklim koşulları sayesinde yok olmaktan kurtulduğunu gösteriyor. Hayret verici bulgunun temelleri, ilk olarak Curtis Marean ve ekibi tarafından 1999'da Pinacle Point adı verilen bölgede bulunan mağarada insanların yaşadığına dair, 164 bin ila 35 bin yıl öncesine dayanan kalıntılar bulunmasıyla atılmıştı.

Mağarada keşfedilen taş aletler ve şömine tabanı gibi kalıntılar insanların burada yaşadığının kanıtları oldu. Bulgular, bu ilk modern insanların yaşam tarzlarını okyanusun nasıl etkilediğine dair önemli bilgiler vermektedir. Mağarada bulunan izler, burada yerleşen insanların deniz ürünleriyle beslendiklerini göstermektedir. Ayrıca bulunan 57 kırmızımsı taş parçasının süslenmek için ya da başka sosyal iletiler için kullanıldığı sanılmaktadır. Kazıda ayrıca erken döneme ilişkin küçük jilet teknolojisine ait izler de bulunmuştur.

Hint Okyanusu kıyısındaki mağaraları inceleyen araştırmacılara göre burada hayatta kalan insanlar buzul çağı bitince de tüm dünyaya buradan yayıldı.

BUGÜN
**
 

İnsanlığı kurtaran mağara

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest Kürsü :: Yaşam ve Sağlık-