uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Sağlıklı çocuklar için

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.findforum.net

PostSubject: Sağlıklı çocuklar için 25/8/2010, 17:24

**
23 Ağustos 2010 Pazartesi
Evinizin duvarından oyuncaklara, emzikten giysilere kadar pekçok şey çocuğunuz sağlığın tehdit edebilir.İşte sağlıklı çocuklar için 6 ipucu...

1-Ahşabı tercih edin

FSC sertifikalı ahşaptan yapılan oyuncaklar plastiklerden hem daha uzun dayanıyor ve bir sonraki kullanıcıya kalabiliyor, hem de ilaçlanmamış, boyanmamış ahşap çocukların ağızlarına değdirmeleri çiğnemeleri halinde PVC içeren plastik maddesinden daha güvenli.

FSC sertifikası satın aldığınız ahşap ürününün çevreye duyarlı şekilde üretildiği anlamına geliyor.

2. Pilli oyuncaklar

Piller, çoğu oyuncak için "olmazsa olmazî halinde. Ancak oyuncaktan çıktıktan sonra piller küçük çocuklar için büyük bir tehdide dönüşüyor. Çocuklar pilleri ağızlarına sokuyorlar, bu da zehirlenme ihtimaline yolaçıyor. Bu arada atık pillerin çevreye verdiği büyük zararı da gözardı etmemek gerekiyor. Aslında sesli ve hareketli oyuncaklar çocuklar için o kadar da önemli olmayabilir. Çocuğunuz daha basit bir oyuncakla aynı derecede zevkli oyunlar kurabilir. Ama yine de pilli oyuncaklardan vazgeçmek istemiyorsanız en azından pil atığını önlemek için şarj edilebilir pilleri tercih edebilirsiniz. Bu tercih büyük oranda para tasarruf etmenizi de sağlayacak.

3. Sokak oyunları

Artık çocukların büyük bölümü "sokakta oyun oynamayıî bilmiyor. Dışarı çıkıp bahçede oynamak çocukların doğayla tanışmaları için iyi bir fırsat. Bunun dışında obezitenin çocuklar arasında hızla arttığını düşünürsek, dışarda oyun oynamak onlar için iyi bir egzersiz de olacak.

4. Organik ürünler kullanın

"Pamuk" en fazla tarım ilacının ve yapay gübrenin kullanıldığı ürün. Kimyasal ilaçlı kumaşlar sadece çocuğunuz için değil aynı zamanda çevre için de zararlı. Bu kimyasallar ürünlerin yetiştiği toplakları, etkileşim içinde bulundukları hava ve su sistemlerini de etkiliyor. Organik ve doğal boya ile boyanmış kumaşları tercih ediniz.

5. Toksik olmayan boyalar

Hem evinizin duvarlarında için hem de çocuklarınızın oyuncaklarında hangi tür boyanın kullanıldığına dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken nokta bu boyalardaki VOC (volatile organik bileşikleri) maddesi. Su bazlı ve düşük VOC içeren ya da VOC içermeyen boyalar tavsiye ediliyor. Bu tür boyaları bulmak da zor değil çünkü bu özelliklerin reklamını abartarak yapıyorlar.

6. Uzun ömürlü oyuncaklar

Oyuncak alırken, oyuncağın muhtemel ömrünü aklınızda bulundurun. Uzun ömürlü oyuncaklar sadece uzun bir süre yenisine para vermenizi önlemez, aynı zamanda daha sonra başkasına vermenizi sağlar. Böylece oyuncak çöpe erken gitmez, siz de tasarruf etmiş olursunuz.

BUGÜN
**
 

Sağlıklı çocuklar için

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest Kürsü :: Yaşam ve Sağlık-